اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

چهارشنبه
چهارشنبه 29 خرداد 1398
11 خرداد 1398 11 خرداد 1398
12:12 12:12

عملکرد اقتصادی ترامپ؛ معجزه یا فاجعه؟

 در یک جمع بندی کلی عملکرد اقتصادی ترامپ را نه می توان فاجعه و نه می توان معجزه نامید. با این وجود باید اذعان کرد که کفه موفقیت های اقتصادی دولت ترامپ بیشتر سنگینی می کند و بدون تردید نتیجه این امر در انتخابات 2020 به وضوح قابل رویت خواهد بود.

سلام نو – سرویس بین الملل: همین چند هفته پیش بود که رکورد بی سابقه ترامپ در کاهش نرخ بیکاری تا 3.6 درصد باعث شد خیلی ها او را از همین حالا برنده انتخابات سال 2020 بدانند. با این حال شمار دیگری از اقتصاددان ها هستند که اقتصاد را پاشنه آشیل دولت ترامپ می دانند.

به گزارش سلام نو، واقعیت این است که اگر ترامپ را آدم زن باره، فاشیست و بی شعوری بدانیم در حوزه اقتصاد نباید این صفات را به او نسبت دهیم چرا که در یک برآیند کلی علی رغم انتقاداتی که به او می شود، عملکردی کاملا قابل قبول دارد. حداقل در قیاس با روسای جمهور پیش از خود همین پایین آوردن نرخ بیکاری که در پنجاه سال گذشته آمریکا بی سابقه بوده است را می توان یک اتفاق مهم در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ دانست.

ترامپ اگرچه روزهای نخست ریاست جمهوری اش نتوانست تغییر خاصی در اقتصاد آن روزهای آمریکا که وضع نسبتا نامساعدی داشت ایجاد کند اما در مدت نسبتا کوتاهی توانست رشد اقتصادی سه درصدی که مدنظرش بود را محقق کند و با مطرح کردن شعار « اول آمریکا » مردم آمریکا را مجاب کرده که دولت ترامپ اولویت اصلی اش اقتصاد است. در واقع ترامپ دست روی مهم ترین وجه از زندگی مردم آمریکا گذاشته و همین امر می تواند در انتخابات پیش رو به او کمک کند. به اعتقاد کارشناسان چشم انداز اقتصادی ترامپ در سال منتهی به انتخابات ریاست جمهوری اش بسیار امیدوارکننده است و برای همین هم است که کم نیستند کسانی که از هم اکنون ترامپ را به حکم اقتصاد رئیس جمهور بعدی ایالات متحده می دانند.

یکی از موفقیت های مهم ترامپ مصوبه تغییر پایه مالیاتی بوده است. ترامپ با همکاری کنگره توانست مالیات را کاهش دهد و با این کار دموکرات ها را به گوشه رینگ ببرد و در بحث اقتصادی هم فضا را برای سرمایه گذاری های هر چه بیشتر در آمریکا مطلوب کند. با این حال این مصوبه مخالفانی هم دارد و هستند کسانی که معتقدند این طرح مالیاتی می تواند کسری یک تریلیون دلاری را به همراه داشته باشد.

با این همه افول جایگاه آمریکا در عرصه بین الملل مساله ای نیست که بتوان به آسانی آن را انکار کرد. برخی سیاست های ترامپ نیز این مساله را تشدید کرده است. سیاست هایی که شاید در گام نخست سیاست اقتصادی به حساب نیاید اما تبعات آن می تواند در بلندمدت اقتصاد آمریکا را دچار آسیب کند. سیاست های مهاجرتی ترامپ ، نحوه مواجهه با چین در جنگ تجاری اخیر و رویکرد تهاجمی ترامپ نسبت به برخی کشورها می تواند به روند پایین آمدن جایگاه آمریکا سرعت دهد.

پایین آمدن درصد بیکاری با افزایش شغل در کنار افزایش دستمزدها و در شرایطی که امروز در آمریکا نگرانی در رابطه با نرخ تورم وجود ندارد از جمله مسائل غیرقابل انکار است. با این وجود دلیل اینکه برخی اقتصاددان ها عملکرد اقتصادی ترامپ را نامناسب می دانند روند اخیر بازار سهام و اوراق قرضه وزارت خزانه‌داری امریکا است که به گفته بسیاری احتمال شروع یک رکود جدید در اقتصاد آمریکا را می دهد.

بلومبرگ هم با بررسی شاخص های کلان اقتصادی ادوار مختلف نتیجه  گرفته که دولت ترامپ پس از دولت بوش، ضعیف‌ترین عملکرد اقتصادی را داشته است. این رسانه با بررسی ۱۴ شاخص کلان اقتصادی به دولت ترامپ نمره قبولی نداده است.

نظرسنجی های مختلفی درباره محبوبیت ترامپ تاکنون برگزاری شده که به دلیل نتایج متناقض آن نمی توان آنها را مبنای قضاوت قرار داد. با این وجود براساس نظرسنجی موسسه گالوپ که به نظر منبع قابل استنادتری می آید 56 درصد از بزرگسالان آمریکا از عملکرد ترامپ در زمینه اقتصاد راضی‌ هستند. با وجود این،‌ میزان محبوبیت رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا همچنان ۴۳ درصد اعلام شده است.

در یک جمع بندی کلی عملکرد اقتصادی ترامپ را نه می توان فاجعه و نه می توان معجزه نامید. با این وجود باید اذعان کرد که کفه موفقیت های اقتصادی دولت ترامپ بیشتر سنگینی می کند و بدون تردید نتیجه این امر در انتخابات 2020 به وضوح قابل رویت خواهد بود.

اخبار مرتبط

icon news

استیضاح ترامپ محقق می شود؟

چند وقتی است بحث میان دموکرات ها برای استیضاح ترامپ بالا گرفته است.

رایزنی تلفنی ترامپ و اردوغان

کاخ سفید اعلام کرد: روسای جمهور امریکا  و ترکیه تلفنی گفت و گو کردند.

ترامپ و اردوغان با هم چه گفتند؟

روابط ترامپ و اردوغان این روزها خیلی خوب نیست. با این وجود این دو بر پیشنهاد تشکیل کا...

ظریف چگونه پروژه اختلاف در تیم ترامپ را کلید زد؟

تیم ب اصطلاحی که ظریف برای اشاره به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، بولتو...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news